V dnešnej dobe internetovej nie je núdza o rôzne online slovníky, či prekladače. Ako sa však vaša jazyková úroveň zvyšuje, pomaly zisťujete, že vám tieto slovníky nemusia stačiť, a potrebujete niečo sofistikovanejšie.
Niekedy tiež môžete potrebovať použiť slovník, keď ste offline, takže nie je práve najvhodnejšia stratégia spoliehať sa výlučne na internetové slovníky. Práve o slovníkoch, ktoré si viete nainštalovať na svoje zariadenie a používať pri výučbe či preklade si povieme trochu viac.
Aké slovníky používať pri výučbe angličtiny.
Pokiaľ ide o operačný systém Windows za zmienku stoja dva slovníky, hlavne kvôli svojej flexibilite, StarDict a GoldenDict. Obidva slovníky fungujú tak pod Windowsom ako aj pod Linuxom. GoldenDict je dokonca možné používať aj na Android zariadeniach. Nakoľko slovníkový program StarDict už začína už nie je podporovaný, pred pár rokmi som prešiel výlučne na GoldenDict.
Slovník GoldenDict má viacero predností:
- funguje na viacerých operačných systémoch a platformách
- podporuje veľké množstvo slovníkových formátov (.dsl (ABBYY Lingvo), .bgl (Babylon), .dict(.dz), .ifo/.dict./.idx/.syn (StarDict), .xdfx)
- podporuje vyhľadávanie vo Wikipedii
- podporuje vyhľadávanie z akejkoľvek inej aplikácie (napr. keď čítate niečo na svojom prehliadači)
- a je zadarmo
O GoldenDicte hovorím ako o slovníku, no samotný program neobsahuje žiadne slovníky. Je to len obslužný softvér, ktorý pracuje so slovníkmi a umožňuje vyhľadávanie vo viacerých slovníkoch naraz.
Keď si program stiahnete a nainštalujete (môžete si ho stiahnuť aj priamo z Windows Store), potrebujete do neho ešte nahrať slovníky. Existuje veľké množstvo legálnych slovníkov. Snáď najkompletnejším „free“ anglickým výkladovým slovníkom je WordNet, ktorý si môžete stiahnuť odtiaľto alebo odtiaľto. Kopec slovníkov si môžete zaobstarať aj tu, tu a tu.
Ako už bolo spomenuté, GoldenDict vie pracovať aj so slovníkmi určenými pre aplikáciu Babylon, a hromadu týchto slovníkov nájdete na tomto linku. Čo sa týka anglicko-českých slovníkov tie si môžete stiahnuť odtiaľto. Kade-tade na internete nájdete aj množstvo tých nie úplne legálnych slovníkov vhodných pre GoldenDict, no o tých sa z objektívnych dôvodov zmieňovať nebudem.
Keď si stiahnete slovník v jednom z horeuvedených formátov, nakopírujte si ho do adresára „content“ (samozrejme je možné použiť aj iný ľubovoľný adresár).
Keď si ich nakopírujete do spomenutého adresára, musíte potom GoldeDictu povedať, že má vyhľadávať zo slovníkov v tomto adresári.
Otvorte program GoldenDict a v ponuke „Edit“ kliknite na položku „Dictionaries“
Otvorí sa ďalšie okno, kde kliknete na kartu „Sources“ potom „Files“ a pridáte cestu k adresáru „content“, kde ste predtým nakopírovali stiahnuté slovníky.
Nezabudnite zaškrtnúť aj políčko v stĺpci „Recursive“, aby boli dvojjazyčné slovníky obojstranné, teda aby ste vedeli prekladať zo slovenčiny a aj zo slovenčiny.
GoldenDict bude teraz vedieť, kde má slovníky hľadať. Potvrďte všetko tlačidlom „OK“ a program reštartujte (zavrite a opäť spustite). Program musíte zavrieť úplne, takže nezabudnite ho zavrieť aj v systémovej lište v pravom dolnom rohu obrazovky.
Keď potom program GoldenDict spustíte, slovníky sa o chvíľu inicializujú a vy ich môžete používať.
Nastavenia programu GoldenDict
GoldenDict si môžete potom podľa vašich potrieb nastaviť (Edit – Preferences). Ja používam nasledovné nastavenia.
Nepoužívam ikonu na systémovej lište. Keď slovník zatvorím, chcem, aby sa zatvoril úplne. Rovnako mám deaktivované, aby sa mi slovník spúšťal automaticky pri spustení systému.
Toto je skvelá funkcia. Zakaždým, keď po označení/zvýraznení nejakého slova v akomkoľvek texte, a v akomkoľvek programe stlačím klávesovú kombináciu Ctrl+C+C (držíte Crtl a dvakrát stlačíte klávesu C), dané slovo sa preloží priamo do v hlavnom okne slovníka.
Fulltextové vyhľadávanie nepoužívam, a preto ho mám deaktivované.
Ako je to na iných platformách?
Ja osobne používam GoldenDict aj na Androide. Jednoducho si ho nainštalujte z Google Play a slovníky potom nakopírujte do adresára „dictionaries“ a je to.
Dobrou alternatívou pre GoldenDict na iPhonoch či iPadoch sú slovníkové aplikácie Fora či Universal Dicitonary. Obe tieto aplikácie vedia pracovať s rovnakými formátmi slovníkov ako GoldenDict a majú veľmi podobné funkcie. Do týchto obslužných aplikácií je však potrebné slovníky nahrávať cez iTunes prípadne z cloudových úložísk ako napr. Dropbox.