Píšte a hovorte lepšie po anglicky s online nástrojmi

Marian Herud

Zlepšite kvalitu svojich emailov, textov, reportov a učte sa angličtinu efektívnejšie s internetovými nástrojmi. Na internete existuje kvantum „free“ nástrojov, ktoré vám dokážu dramaticky pomôcť či už pri emailovej alebo inej komunikácii v anglickom jazyku, alebo pri učení sa angličtiny. v tomto článku vám predstavím tri nástroje, ktoré vám môžu pomôcť znieť v angličtine profesionálnejšie.

Google je omnoho viac než internet Google Translate

V rámci výučby obchodnej angličtiny často počúvam, že naši klienti si  pri písaní emailov často pomáhajú prekladovým nástrojom z portfólia Google – Google Translate. Jednoducho napíšu anglický text a ten si potom nakopírujú do okna Google Translate alebo naopak.

Je pravdou, že s narastajúcim počtom analyzovaných a prekladaných textov sa tento prekladový nástroj zlepšuje míľovými krokmi, no ešte stále nie je na takej úrovni, aby plnohodnotne nahradil prirodzenú ľudskú komunikáciu.

Oproti svojim nesporným výhodám má jeho používanie, pre tých, ktorí majú záujem zlepšiť sa v anglickom jazyku, aj nevýhody. Jednou z nich je pasivita celého procesu a absencia vzdelávacieho aspektu. Text stačí iba nakopírovať a ak nám dáva zmysel, používame ho napríklad v emailovej komunikácii.

Starý dobrý Google vyhľadávač

Povedzme, že ste si nie istí, či nejaká kombinácia slov je správna.

Napríklad chcete povedať:

„Bol to neobyčajný zážitok“ Napadne vás preklad „It was an unusual experience“, no nie ste si istí či sa to takto môže povedať.

Jednoducho vetu skopírujte do vyhľadávača Google a všimnite si počet výskytov tejto vety.

Vyhľadávanie si môžeme ešte viac zúžiť tak, že budeme hľadať presnú frázu.

Ak chcete vyhľadávať presnú frázu, je potrebné ju dať do úvodzoviek.

Ako vidíme Google nám našiel takmer 2 milióny výskytov slovného spojenia „unusual experience“, a preto môžeme s istotou tvrdiť, že takéto slovné spojenie je v angličtine správne a môžeme ho spokojne používať.

Takáto kontrola frekvencie výskytu slovných spojení nám môže pomôcť, ak chceme určiť, ktorá z alternatív je správna.

Povedzme napríklad, že ste si nie istí, či sa po anglicky povie „strong smoker“ alebo „heavy smoker“. Po slovensky povieme silný fajčiar, ale je to tak aj v angličtine?

Vložíme si teda obe slovne spojenia v úvodzovkách do vyhľadávača a zistíme frekvenciu ich výskytu.

Po porovnaní zistíme, že „heavy smoker“ má cez 1 milión inštancií, zatiaľ čo „strong smoker“ niečo cez 50 000. Z porovnania je jasné, že „heavy smoker“ je v angličtine neporovnateľne frekventovanejší výraz ako „strong smoker“.

Niekedy keď sa učíme anglické slovíčka, ani po preklade, či anglickej definícií si nevieme celkom dobre predstaviť, čo to slovo znamená. Vtedy si môžeme pomôcť obrázkami.

Jednoducho napíšeme do vyhľadávača slovo, ktorého význam nerozumieme (pre presnosť vyhľadávania ho môžeme dať opäť do úvodzoviek) a prejdeme na kartu Obrázky (Images).

Ak dáte Googlu preložiť povedzme slovo „tankard“, dostanete toto:

Čo to je „korbeľ“? A potom „tankard“ môže byť aj džbán? Jednoduchý preklad niekedy vyvoláva viac otázok ako ponúka odpovedí. Prejdete však na kartu Obrázky a hneď vám bude všetko jasnejšie.

Silnejšie nástroje

Ak potrebujete ešte silnejšie nástroje, na pomoc pri učení sa, písaní emailov alebo akýchkoľvek iných textov, existujú minimálne dva free nástroje, ktorých široký potenciál môžete využiť. Sú to online nástroje Netspeak a Just The Word (just-the-word.com).

Netspeak

Tento nástroj mám veľmi rád lebo je jednoduchý a zároveň užitočný pre ľudí učiacich sa angličtinu.

Môžeme ho využiť napríklad ak nevieme akú predložku použiť po slovese, či prídavnom mene. Stačí za dané slovo napísať otáznik a v momente dostaneme odpoveď aj s percentuálnym vyjadrením výskytu daného slovného spojenia. Ak chcete slovné spojenie si môžete pozrieť aj v kontexte vety.

interested ?

Ak chceme urobiť náš ísomný prejav sofistikovanejším, môžeme vyhľadať podobné slová použitím symbolu mriežky.

# good way

Napríklad “effective way” znie sofistikovanejšie, nie?

Ak si nie ste istí slovosledom, slovné spojenie, alebo problematický úsek môžete vložiť do zložených zátvoriek a voila, Netspeak vám povie, ktorý slovosled je v angličtine najpravdepodobnejší.

{please could you call me}

Just The Word – ak chcete vedieť viac

Just The Word je jedným z tých silnejších nástrojov a je nenahraditeľným pomocníkom pre všetkých, ktorých zamestnanie,  alebo úroveň angličtiny vyžaduje presnosť, sofistikovanosť a rozmanitosť vyjadrovania v angličtine.

Tento nástroj vám pomôže napísať emaily takmer tak presne, akoby ich písal rodený Angličan. Pri učení cudzieho jazyka sú veľkým problémom kolokácie – ustálené slovné spojenia. každý jazyk si slová dáva dokopy inak (Slováci hovoria „silný dážď“ Američania, Angličania … „tažký dážď“). Často váhame, ktoré slovné spojenie je správne. Ľahká pomoc. do vyhľadávacieho okna zadáme slovo, ktorého kombináciu hľadáme – v tomto prípade slovo „rain“.

Na obrazovku dostaneme výpis množstva kombinácií. V ľavom paneli, si vyberieme kombináciu, ktorú hľadáme. My hľadáme kombináciu slova „rain“ s prídavným menom (po anglicky adjective preto skratka ADJ) (AJD rain)

Ako môžeme vidieť, tento nástroj nám umožňuje vyhľadávať celú škálu kombinácií s daným slovom.

Neviete ako povedať „šibeničný termín“? Ak vieme, že termín je „deadline“ (ak nie tak si preklad ľahko vyhľadáme hoci aj na Google Translate) tak ho zadáme do vyhľadávania a opäť špecifikujeme výber „ADJ deadline.“

Chcete zistiť ako sa povie stihnúť termín? Postup je ten istý, no tentokrát hľadáme kombináciu „V obj deadline“ (obj znamená, že „deadline“ má byť predmetom(object) slova stihnúť, stihnúť koho?/čo?).

„Meet deadline“ je správna odpoveď. Aj v tomto prípade si môžete dané slovné spojenie pozrieť aj v kontexte vety – jednoducho naň kliknete.

Ako všetko čo má nejakú hodnotu, aj práca s tými to nástrojmi si vyžaduje trošičku cviku a trpezlivosti, ale ak sa s nimi naučíte efektívne pracovať, nepomerne zvyšujete šancu, že začnete používať výrazy a slovné spojenia, o ktorých ste mohli v minulosti iba snívať.

Klienti nášho jazykového štúdia sa nás často pýtajú ako znieť prirodzenejšie, ako písať presnejšie, ako prestať používať tú kuchynskú, slovenskú angličtinu. Nuž inak ako opakovaným, cieľavedomým vyhľadávaním a aktívnym používaním ustálených slovných spojení to nepôjde. Vyššie som vám predstavil nástroje, ktoré vám môžu pomôcť znieť lepšie po anglicky. Len sa ich teraz naučiť rozumne používať. Držím vám palce, a ak budem môcť pomôžem.