Čítanie anglických kníh je skvelá aktivita ako si rozširovať a upevňovať slovnú zásobu z angličtiny. Čítanie papierových anglických kníh však môže byť otrava. Keď niečomu nerozumiete, musíte sa pozrieť do slovníka, aby ste z čítania niečo mali. Nikomu sa však nechce márniť čas prehrabávaním sa v slovníku. Čítačka elektronických kníh je z tohto pohľadu ideálnym riešením ak sa učíte anglický jazyk. Čítačka Kindle má však aj množstvo ďalších vlastností a funkcií užitočných pre študentov angličtiny. Hoci máte papierové knihy možno radi, Kindle vám ponúkne omnoho viac. Keď však čítačku kníh odporúčam študentom angličtiny, tí si neraz myslia, že hovorím o tablete.
Existuje celý rad podstatných rozdielov medzi čítaním elektronických kníh na tablete a čítačke (v tomto prípade Kindle)
Technológia
Kindle (ale rovnako aj iné čítačky ako napríklad Pocketbook, Kobo, Onyx…) používajú rovnakú alebo veľmi podobnú technológiu. Ide o technológiu elektronického atramentu, a práve preto je čítačka oveľa šetrnejšia k očiam a číta sa podobne ako bežný papier. Môžete si to predstaviť ako displej starej LCD kalkulačky, ale 100x lepšie vyzerajúci, jemnejší, s bielym pozadím a príjemne matným povrchom.
Podsvietenie
Tablet má buď LED panel, ktorý musí byť podsvietený, alebo OLED technológiu, kde sa rozsviecujú jednotlivé pixely. Tak či onak akákoľvek LED obrazovka vyžaruje svetlo priamo na pozorovateľa. Rada čítačiek Kindle Paperwhite je rovnako nasvietená, čiže môžete pokojne čítať aj v úplnej tme.
Zámerne som nepoužil slovo podsvietená, pretože nasvietenie displeja čítačky zabezpečujú diódy v spodnej časti displeja a svetlo sa potom rovnomerne rozptyľuje po celom displeji. Rozptýlené svetlo je oveľa príjemnejšie ako to čo vám svieti priamo do očí. V prípade tabletov môže byť problémom obnovovacia frekvencia displeja.
Hoci to nevnímame obrazovka mnohých tabletov viac-či menej bliká. Toto môže mať negatívny vplyv na únavu očí, a dokonca u niektorých ľudí môže spôsobiť nepríjemné pocity.
Pre objektívnosť však dodám, že nie každý tablet má obnovovaciu frekvenciu (blikanie) a mnohí ľudia nemajú žiaden problém pracovať s tabletom dlhé hodiny, bez toho aby mali nejaké problémy. Ja osobne čítačku elektronických kníh používam už roky a vždy ju pred tabletom uprednostním.
Batéria
V tomto smere je čítačka jasným víťazom. Kindle deklaruje životnosť batérie na jedno nabitie až jeden mesiac. Samozrejme závisí od toho koľko čítate, no realita sa viac menej zhoduje s týmto tvrdením. Ja čítam na čítačke priemerne približne okolo 30 min. – 1 hod. denne. čítačku skutočne nabíjam jeden- maximálne dvakrát za mesiac.
Tu nie je o čom. Ak radi dlho čítate a nemáte záujem všade vláčiť klbko káblov a zháňať sa po zásuvke, čítačka je pre vás ideálnym zariadením.
Slovník
Tento blog, YouTube kanál a vlastne celé naše jazykové štúdio Euphema sa venuje výučbe angličtiny, čiže nemôžem opomenúť vhodnosť čítačky pre ľudí učiacich sa jazyky. Z tohto pohľadu je dobrý slovník neodmysliteľným pomocníkom pre každého, kto sa vydá na cestu zlepšovania slovnej zásoby čítaním kníh.
Výkladové anglicko-anglické slovníky sú už predinštalované v čítačke, no nemôžu sa rovnať anglicko-slovenským slovníkom pokiaľ ide o rýchlosť prekladu. Mám tým na mysli, že keď nerozumieme nejaké slovo, je časovo náročnejšie uspokojiť hlad po jeho význame tým, že ho budeme hľadať v anglicko-anglickom slovníku. Keď čítame anglické knihy „nerozumenie textu“ je presne to čomu chceme zabrániť resp. aspoň minimalizovať. Toto môžete, bez debát, najlepšie dosiahnuť len pomocou anglicko-slovenského slovníka.
V ďalšom videu tejto minisérie demonštrujem ako si jednoducho stiahnete a nainštalujete hádam najlepší slovník pre Kindle. Samozrejme aj iné čítačky (osobne mám skúsenosť s Poscketbook) disponujú touto funkciou, no formát slovníka sa líši (napr. PocketBook akceptuje slovníky vo formáte pre open-source slovník StarDict).
Poviete si: „Veď slovník si môžem nainštalovať aj na hocijaký tablet a vybavené.“ Môžete, samozrejme. Lenže budete musieť urobiť niekoľko poklepaní naviac (lebo tablet disponuje x viac funkciami ako čítačka) a práve rýchlosť prekladu je to čo potrebujeme pri čítaní anglických kníh naviac. Každodenne čítam na tablete PDF súbory, viem o čom hovorím. Tablet je super vec, no ak radi a veľa čítate po anglicky, čítačka je z hľadiska prekladu anglických slov a zo zdravotného hľadiska podľa mňa vhodnejším zariadením.
Kindle bol vyrobený na čítanie a tak sa správa aj slovník. Má pomôcť čitateľovi rýchlo nájsť význam slov, ktorým nerozumie. Čiže v Kindli len podržíte prst na slove, ktoré nerozumiete a je vybavené. Žiadne prekliky či operačno-systémové labyrinty ako v tablete.
Vocabulary Builder
Študent angličtiny by si mal chcieť aj niektoré z tých slov, ktoré si vyhľadá aj zapamätať. Na to nám v Kindli slúži skvelá funkcia menom Vocabulary Builder. Každé slovo, ktoré si vyhľadáte v texte sa uloží do tejto banky slovnej zásoby a potom si môžete tieto vyhľadávané slová precvičovať priamo v Kindli, alebo, ešte lepšie, prekonvertovať si ich do Anki a seriózne sa začať učiť slovíčka. Dva jednoduché spôsoby ako to urobiť popisujem v tomto videu.
Šikovné rozmery
Ďalším nezanedbateľným aspektom výhodnosti čítačiek je ich rozmerová „príjemnosť“. 6-palcový displej je tak akurát. Nie malý, nie veľký, čo robí z tohto zariadenia vhodného spoločníka na cesty. Môžete ho nosiť v kabelke, či vo vrecku saka a vždy ho môžete mať pri sebe. Áno, to môžete aj tablet. No, skúste si ho dať do kabelky, alebo do vrecka … a nezabudnite na nabíjačku. Na pláži, vo vlaku alebo v nočnom stolíku – čítačka sa schová kdekoľvek a máte ju stále poruke.
Netreba zanedbávať ani hmotnosť zariadenia, na ktorom čítate. Po dlhšej dobe čítania totižto každé zariadenie trochu oťažie, no tablet oťažie oveľa skôr oveľa viac. Ja napríklad často čítam aj v posteli, neraz pred spaním, a s tabletom je to často boj nájsť si správnu polohu, kvôli jeho rozmerom a hmotnosti. V tomto mi čítačka nerozkazuje. Môžem si ju položiť kam chcem lebo mi to je rozmery a hmotnosť dovoľujú.
Čítačka má aj svoje nevýhody
Chcete čítať PDF súbory? Nuž niektoré viete zdarne prekonvertovať do .mobi či .azw formátu, ktorý podporuje čítačka Kindle (či .epub pre PocketBook), no celkovo čítanie PDF súborov na čítačke neodporúčam.
Chcete si pozrieť aj video, či popočúvať hudbu. Niektoré čítačky prehrávajú audio, no video si na nich určite nepozriete. Ak teda z nejakého dôvodu potrebujete popri čítaní aj pozerať video, či updateovať svoj Facebook status, čítačka vám to neumožní.
Displej čítačiek zobrazuje iba oddietene sivej, to znamená, že ak by ste na nej chceli čítať niečo farebné, napríklad komiks, nebudete si ho môcť prezerať vo farbe.
Aj napriek týmto obmedzeniam, ktoré so sebou prináša charakter tohto zariadenia si osobne myslím, že čítačka je lepším zariadením na čítanie ako tablet. Áno, tablet má síce širšie využitie, no práve to ho stavia do nevýhodnej polohy ak sa chcete venovať len čítaniu. V tom to smere je čítačka ideálnym zariadením. Čítačky nie sú kazovým tovarom, a tak vám nič nebráni si kúpiť aj nejakú používanú čítačku na internete za pár desiatok eur a skúsiť si ako vám sadne. Možno to bude láska na prvé čítanie, no ak nie nedajte sa odradiť prvotnou inakosťou celého procesu čítania. Dajte čítačke elektronických kníh šancu, nainštalujte si na ňu slovník a čítanie sa pre vás opäť stane zážitkom – aj v angličtine.