Bezplatný elektronický slovník na čítanie anglických textov? Skvelé riešenie spred 20-tich rokov!

Marian Herud

Aj y máte z času na čas pocit, že dnes sa celkom dobre darí šmejdom a haraburdám? Pod tlakom marketingu a túžby „mať nové“ si plníme byty, domy, počítače a telefóny nezmyslami, ktoré majú ďaleko od kvality a užitočnosti. Niekedy je dobré sa ohliadnuť za minulosťou a oprášiť veci, ktoré boli dobré. Existuje totižto veľká pravdepodobnosť, že tie veci sú ešte stále dobré a ešte dlho môžu poslúžiť.

Na trhu je veľa anglicko-slovenských/českých slovníkov, no len hŕstka z tých čo sú zadarmo stojí za zmienku. Minule mi napadlo, že pred dobrými pár rokmi som mal nenápadný, no skvele spracovaný a hlavne nesmierne užitočný slovník. Pamätal som si názov, nakoľko som slovník často používal. Po niekoľkých minútach som ho našiel. Verdict FREE, anglicko-český a česko-anglický slovník vyrábaný spoločnosťou Microton s.r.o. Hoci stránka spoločnosti už slovník ďalej nemá k dispozícii, je možné si ho zadarmo stiahnuť z viacerých stránok. Môžete si ho stiahnuť aj odtiaľto.

Slovník je na systémové prostriedky nenáročný a obsahuje iba tri súbory. Inštalačný súbor si jednoducho stiahnete a nainštalujete na svoj počítač.

Funkcie

Potom si slovník spustíte pomocou ikony, ktorá sa vytvorí na ploche. Na jednoduchom hornom menu nájdete položku „Možnosti„, ktorý vlastne ani nepotrebujete. Najdôležitejšie sú tie tri tlačidlá v pravom hornom rohu. Ich funkcie sú popísané na obrázku nižšie.

Je úplne skvelé, že slovník sa dá zaparkovať na pravej strane obrazovky a všetky ostatné okná sa tomu prispôsobia. Slovník je tým pádom stále viditeľný, nikdy ho žiadne iné okná neprekrývajú a vy sa do neho nemusíte zakaždým preklikávať. Áno, ide o sekundy, ale určite si takúto fičúrinku budete pochvaľovať.

Keď potom budete čítať text v počítači stačí neznáme slovo iba nakopírovať do schránky (pomocou Ctrl+C alebo myšky) a to slovo bude automaticky preložené. Na to, že je slovník úplne zadarmo obsahuje prekvapivo veľké množstvo prekladových dvojíc a určite bude skvelým pomocníkom.

Slovník je anglicko-český/česko-anglický a, aj keď drvivá väčšina Slovákov nemá žiaden problém česky rozumieť,  písane môže byť predsa len problém. Z toho dôvodu slovník najlepšie využijete pri čítaní a preklade anglických textov. 

Smer prekladu sa mení automaticky, takže nemusíte slovníku explicitne hovoriť, že teraz prekladáte do angličtiny a inokedy z angličtiny.

Tento slovník môžete využiť nielen na čítanie webstránok, ale aj pri čítaní akéhokoľvek iného textu. Prakticky akékoľvek slovo, ktoré je možné nakopírovať do schránky vám tento slovník preloží.

Kompatibilita

Keďže program nie je z tých najnovších, je dobré ho spúšťať v kompatibilnom móde.

Ako na to? Po inštalácii vám program na ploche vytvorí ikonu, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a prejdite na spodnú časť karty – na položku „Vlastnosti“

Potom prejdite na kartu „Kompatibilita“ a zaškrtnite políčko „Spúšťať v režime kompatibility“ a vyberte Windows XP Service Pack 2. V tomto režime mi slovník funguje najlepšie, no môžete skúsiť aj ktorýkoľvek iný režim.

Hneď po inštalácii budú písmenka zrejme trochu rozmazané. Ľahko to opravíme zmenou DPI nastavení.

Na tej istej karte kliknite na tlačidlo „Zmeniť nastavenia DPI“ a zmeňte ich tak ako vidíte na obrázku nižšie.

Potom už len potvrďte tlačidlom „OK“ a môžete si užívať rýchlejší preklad, čítať efektívnejšie a hlavne s väčším potešením.

Z nejakého dôvodu má slovník problém so správnym zobrazením niektorých písmen s diakritikou (č, ř, …). Zrejme pôjde o problém s kódovaním. Ak sa mi vo voľnom čase podarí nájsť riešenie, článok aktualizujem a informáciu doplním.

Určite by ste našli mnoho príkladov, keď nové neznamená hneď lepšie. Aj tento slovník je dôkazom toho, že to čo bolo dobré kedysi dokáže byť stále dobré aj dnes. Žijeme v zvláštnej dobe, kedy sa často viac ako kvalita sa cení posledný apdejt. Nemusíme sa však nevyhnutne obklopovať novými haraburdami s pochybnou mierou užitočnosti. Niekedy sa len stačí obzrieť späť.

Vložiť komentár