Ako si zapamätať “petrified” a “mortified”

Miriam Herud

“I was petrified!” – “Bola som vydesená!”

Ako si ľahko zapamätať slovo “petrified”? Úplne jednoducho, a je dokonca niekoľko spôsobov, ktoré vám môžu šikovne našepkať a pripomenúť jeho význam.

Poprvé. Neverím, že by niekto nepoznal svetoznámu pieseň od Glorie Gaynor – I will survive (https://www.youtube.com/watch?v=fCR0ep31-6U).

Skúsme si teraz pripomenúť prvých pár slov na úplnom začiatku tejto piesne: “At first I was afraid, I was petrified, kept thinking I could never live without you by my side…”

No a viac nám ani netreba. Určite viete, čo znamená výraz “I was afraid” – “Bála som sa”. Tak už v podstate viete aj to, čo je “I was petrified” – prídavné meno “petrified” je totiž len zosilneným výrazom pre “afraid”. Ak sa bojíme, povieme: “I’m afraid.” Ak sme vydesení / vystrašení, povieme “I’m petrified.” Čiže vždy, keď budete chcieť povedať, že ste boli / ste vystrašení, len si spomeňte na túto pieseň, v hlave si prejdite prvé dva verše (“At first I was afraid, I was petrified), a máte to!

Je však možné, že vás hudba až tak nezaujíma, a táto pomôcka pre vás nebola pomôckou. Nevadí. Poznáte Bibliu? A počuli ste o apoštolovi Petrovi? V skutočnosti sa podľa Biblie pôvodne volal Šimon, no Ježiš mu dal meno Peter (Peter, z lat. petra, čo znamená “skala”) a povedal mu: “Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev.” Slovo “petrified” v skutočnosti pochádza práve z tohto latinského slova “petra”, čiže skala, kameň. No a keď sa niečoho strašne bojíme alebo zľakneme, tiež povieme, že sme skameneli od strachu. Celkom logicky to do seba zapadá, nie?

A ak vám ani Biblia nič nehovorí, tak ste možno počuli o jednom zo 7 divov sveta, ktorý sa nachádza v Jordánsku – skalné mesto Petra. Je slávne tým, že všetky jeho stavby boli vytesané do kameňa – práve preto názov Petra. Takže ak si zasociujete meno Peter/Petra s kameňom, ktorý je súčasťou frázy “skamenieť od strachu”, potom by pre vás už nemalo byť problém spomenúť si na anglické slovko “petrified”.

“I was mortified!” – “Hanbila som sa ako pes!”

Slovo “mortified” nie je až také štedré na pomôcky na zapamätanie ako “petrified”, no s trochou predstavivosti si ho tiež zapamätáte raz-dva.

Opäť sa odvolám na pôvod slova. „Mortified“ pochádza z latinského mort-, čiže smrť. Toto slovo vám môže byť známe z latinského výrazu post mortempo smrti. Niektorí z vás si zase možno spomenú na ženskú postavu zo seriálu Rodina AddamsovcovMorticiu. Ona, ako aj celá jej bizarná rodina, je posadnutá smrťou a vlastne čímkoľvek morbídnym.

Spojenie „mort-“ – „smrť je teda jasné. Ako si ho teraz ešte spojiť s hanbou

Predstavte si seba v extrémne trápnej situácii. Jeden zo spôsobov, ako by ste ju mohli okomentovať, by bol: „Tak som sa hanbila, že by som sa najradšej pod zem prepadla!“ No a keď sa človek prepadne pod zem, tak sa dá v podstate povedať, že zomrel. Čiže: hanba – prepadnúť sa pod zem – byť pod zemou – zomrieť – smrť – mort – mortified.

Je ešte jeden spôsob, iný ako prostredníctvom pôvodu slov, ako si ľahko zapamätať výraz v cudzom jazyku. Často si pamätáme slová, ktoré sme počuli použité vo filmoch/seriáloch, pretože sa nám spojí význam daného slova so scénou, v akej bolo použité.

Pomôcka na zapamätanie anglického slova „mortified“ pre fanúšikov populárneho amerického seriálu Sex and the city (Sex v meste):

V prvej sérii, epizóde 11 Carrie (Sarah Jessica Parker) začne chodiť so svojím vysnívaným Pánom Božským („Mr. Big“). Poznáte to – ako to v počiatočných fázach vzťahov býva, chcete sa pred svojím novým partnerom prezentovať v tom najlepšom svetle a ani za svet neukázať svoje negatívne stránky.

Carrie v tejto epizóde strávi noc u Pána Božského, konečne ako jeho nová priateľka. Ráno sa zobudia s úsmevom na tvári, jeden vedľa druhého, no Carrie sa podarí urobiť niečo, za čo sa následne hanbí ako pes – až do takej miery, že od hanby utečie z jeho bytu a niekoľko dní sa mu vyhýba. V momente, kedy sa v posteli k sebe túlia, si Carrie, pardon za výraz, prdne… Pán Božský sa na tom z chuti baví, no Carrie sa od hanby na neho ani nepozrie, bleskovo sa oblečie a zabuchne za sebou dvere. A tu celú situáciu okomentuje takto: „Oh my God! I was mortified!

Pozri tu: https://www.youtube.com/watch?v=NYUVdTHo0aM