Ako sa učiť slovnú zásobu na svojom mobile

Marian Herud

(Pre klientov anglického jazykového štúdia Euphema)

Jedným z hlavných princípov efektívnejšieho a dlhohodobějšieho zapamätania si slovíčok je ich personalizácia. Znamená to, že najlepšie je ak sa učíte slovíčka, s ktorými ste sa osobne stretli. To je jeden z dôvodov, prečo na hodinách často diskutujeme o jednom slovíčku viac ako ste to možno v rámci jazykovej výučby zažili v inej jazykovej škole.

Niekedy čakáte u zubára, na autobus, na taxík, stojíte v rade v obchode či vybavujete papiere po úradoch. Počas týždňa sa vyskytne množstvo nudných chvíľ čakania, času, ktorý inak premrháte. Prečo tento čas nevyužiť na učenie sa anglických slovíčok. Odteraz to bude pre našich klientov oveľa ľahšie. Každému z vás sme vytvorili profil pre učenie sa slovnej zásoby.

Slovnú zásobu sa teraz môžete učiť za pomoci aplikácie AnkiDroid. S aplikáciou Anki sa pri pravidelnom používaní naučíte slovnú zásobu poriadne a navždy. Aplikácia funguje na princípe SRS (Spaced Repetition System) systému opakovania.

Algoritmus tejto aplikácie vám ponúkne len slovíčka, ktoré ešte neviete a zabráni, aby ste sa slovíčka „biflili“. Nabifleneé veci nemajú veľa spoločného s dlhodobým uchovávaním v pamäti.

V tomto článku vám poviem ako začať s učením sa svojich vlastných slovíčok z hodín:

Ak máte Android, aplikácia AnkiDroid Flashcards je zadarmo na Google Play.

Ak máte iPhone, App Store bud chcieť, aby ste za aplikáciu platili.

Ale nebojte sa. Či na iPhone alebo na Androide, dá sa študovať aj priamo online na stránke, nepotrebujete žiadnu aplikáciu a je to úplne zadarmo.

Ak chcete študovať bez aplikácie, preskočte na túto časť, kde sa vám ukážem ako na to. Ak chcete používať aplikáciu (odporúčam hlavne pre používateľov Android zariadení), čítajte ďalej.

  • Na svojom telefóne používam ako predvolený jazyk angličtinu. Ak používate slovenčinu všetky popisy budú po slovensky. Postup je však absolútne rovnaký.

1) Stiahnite a nainštalujte si aplikáciu Anki

Najskôr si aplikáciu vyhľadajte a nainštalujte. Poklepte na tlačidlo „Inštalovať“.

Po inštalácii aplikáciu otvorte „Otvoriť“.

2) Povoľte prístup k úložisku

Otvorí sa aplikácia a hlásenia o povoleniach na prístup k úložisku, médiám a zasielaniu notifikácií. Môžete všetky schváliť poklepaním na tlačidlo „OK“.

3) Prihláste sa

Otvorí sa hlavné okno aplikácie. Teraz je potrebné sa prihlásiť. Poklepte na dve kruhové šípky v pravom hornom rohu, ktoré sú označené červeným výkričníkom.

Zobrazí sa výzva na zadanie údajov. Tu zadajte email a heslo, ktoré ste od nás dostali v e-maili.

4) Začnite sa učiť

Po prihlásení dôjde k synchronizácii vášho online účtu, ktorý sme vám vytvorili, s vašimi slovíčkami z hodín, ktoré sme do toho účtu nahrali. Účet každého z vás je jedinečný. S nikým ho nezdieľate a nikto iný vaše slovíčka nevidí. V budúcnosti, keď sa s aplikáciu viac zoznámite, vám to umožní vkladať si tu vlastné slovíčka, vety, obrázky…čokoľvek.

Stačí teraz iba kliknúť na daný balíček kartičiek (v tomto prípade sa nazýva Default). Ako vidíte, dnes máme na programe študovať dve kartičky (modrá číslica vpravo).

Otvorí sa otázka. Prečítajte si ju a pouvažujte/povedzte nahlas odpoveď. Potom kliknite na tlačidlo „Zobraziť odpoveď“ v spodnej časti.

Zobrazí sa odpoveď. Teraz je potrebné, aby ste sa sami ohodnotili, ako dobre ste vedeli odpoveď na danú otázku. Pre hodnotenie použite stupnicu v dolnej časti (Znovu, Ťažké, Dobré, Ľahké).

Takýmto spôsobom si prejdite všetky slovíčka. Momentálne sme vám nastavili dennú kvótu na 20/denne. Viete si ju aj sami nastaviť podľa vašich predstáv. O všetko ostatné sa postará už spomínaný algoritmus.

Môžete sa učiť slovíčka aj bez aplikácie

Na internetovom prehliadači vo vašom mobile choďte na stránku www.ankiweb.net/account/login

Zadajte svoje prihlasovacie údaje z emailu.

Po úspešnom prihlásení kliknite na balíček so slovíčkami (v našom prípade „Default“)

Začnite si opakovať slovíčka ako je uvedené v tejto časti.

Po zopakovaní všetkých slovíčok vám Anki zablahoželá k pokroku a tým sa pre vás opakovanie slovíčok na tento deň končí. Celé vám to zaberie pár minút.

Prajeme vám veľa úspechov v jazykovom vzdelávaní. V ďalších článkoch sa naučíte ako si aktualizovať slovnú zásobu.

Vaši lektori angličtiny Marian a Miriam 🙂