Obsah kurzu
GRAMATIKA
0/144
SLOVNÁ ZÁSOBA
0/48
Zadarmo online kurz angličtiny pre samoukov | Vyššia úroveň
    Obsah lekcie

    V tejto lekcii sa naučíte základy písania kompozície, ktorá sa dá využiť predovšetkým pri písaní „opinion essay“ alebo „pros and cons essay“.

    Logika a štruktúra je však do veľkej miery univerzálna a platí takmer pre každý slohový útvar.

    Všetko čo k napísaniu super kompozície potrebujete je téma, znalosť systému písania kompozície a trochu zdravého úsudku.

    Je dobré začať brainstormingom. Hoci je to aktivita trochu opomínaná, brainstorming je super vec. Hneď ako si  poriadne prečítate tému, na minútku sa nad ňou zamyslite a ujasnite si aký máte na ňu názor.

    Zoberte si papier a napíšte naň svoj názor, potom dôvody prečo si to myslíte a iné veci, ktoré vás ohľadom témy napadnú.

    Mali by ste odpovedať predovšetkým na tieto otázky:

    1. Na čo mám odpovedať, čo sa odo mňa podľa inštrukcií očakáva.
    2. Čo by tak asi ten, čo bude môj sloh čítať chcel odo mňa vedieť?
    3. Aký je môj názor na danú problematiku a prečo si to myslím?
    4. Ktoré z mojich tvrdení, dôvodov by mohli byť spochybnené a ako?

    Zoberme si napríklad maturitnú tému z dávneho roku 2006.

    Do you agree with the statement that “Money is the key to happiness”?

    Ako začať

    Začnite s brainstormingom. Nemusí to byť nič úhľadné, jednoducho dajte na papier čokoľvek čo vás k danej téme napadne.

    Narýchlo som naškrabal stručný brainstorming na túto tému. Obsahuje hlavnú myšlienku, dôvod prečo si to myslím, ale aj opačnú stranu mince, kvôli čomu moje tvrdenie nemusí byť vždy správne.

    Dajte najskôr všetky svoje myšlienky na papier, „upracte“ ich neskôr.

    Brainstorming je dôležitým prvkom písania kompozície – je to základ, na ktorom postavím svoju prácu. Ako? Postupne a logicky.

    Úvod a štruktúra odstavcov jadra

    Úvod

    Začneme s úvodom. Úvod by mal obsahovať 3-5 viet.

    Nesnažte sa vo vašej kompozícii tvoriť pridlhé vety, ale ani prikrátke. Krátke vety sú znakom neformálnosti a patria skôr do slohového útvaru – rozprávanie (narrative).

    Na druhej strane ak nejaká veta presahuje dva riadky preformulujte ju aby bola kratšia. Pamätajte, že ak niekto vytvorí vetu na štyri riadky nie je dôkazom hneď jeho šikovnosti, ale skôr to poukazuje na jeho neschopnosť sa stručne vyjadriť.

    Snažte sa odolávať nutkaniu písať veľa. Radšej píšte k veci.

    Veľmi dlhé vety sa zle čítajú, ťažko sa chápu a sú živnou pôdou pre rôzne chyby.

    Úvod sa píše tak, že začneme so všeobecným a postupne sa dopracujeme k hlavnej myšlienke, ktorá sa zvyčajne uvádza na konci úvodu.

    Takže náš úvod by mohol byť nasledovný:

    There is no doubt that money is an immensely important aspect of our lives. We go to school, study at universities and refine our skills just to find a job that will be both rewarding and financially interesting. Money can help us enrich our experience, improve family relationships, improve our health as well as enhance our self-confidence. Money may not always turn us into better people, but it can dramatically improve our living standards and thus help us reach a decent level of happiness.

    V tomto úvode je všetko čo potrebujeme. Mame tu hlavnú myšlienku, dôvody prečo si myslíme to čo si myslíme, ale aj načrtnutie negatívneho vplyvu peňazí.

    Jadro

    Teraz môžeme prejsť na tzv. jadro. Vysvetlím vám jeho štruktúru.

    Každé jadro sa skladá z odstavcov. Odstavec však nie je len zhluk kadejako nasekaných viet vedľa seba. Každý odstavec má svoju tematickú vetu podporné vety.

    Tematická veta

    Tematická veta je prvá veta odstavca a vyjadruje to o čom daný odstavec bude – tému odstavca. Čitateľ po jej prečítaní musí vedieť o čo bude obsahom vášho odstavca.

    Ďalšie vety odstavca už potom podporujú tvrdenie tematickej vety. Štruktúra jadra kompozície môže byť nasledovná:

    • dva odstavce si vyhradíme na to, prečo si myslíme, že peniaze sú kľúčom ku šťastiu (za)
    • jeden odstavec prečo peniaze nemusia vždy znamenať šťastie (proti)

    Ich štruktúra bude nasledovná

    Odstavec 1

    Tematická veta

    1. podporná veta
    2. podporná veta
    3. podporná veta (podľa uváženia)

    Odstavec 2

    Tematická veta

    1. podporná veta
    2. podporná veta
    3. podporná veta (podľa uváženia)

    Odstavec 3

                Tematická veta

    1. podporná veta
    2. podporná veta
    3. podporná veta (podľa uváženia)

    Na napísanie perfektného jadra máme už všetko čo potrebujeme, takže teraz už len čerpáme z nášho brainstormingu a z úvodu. Ideme najskôr podporiť našu hlavnú myšlienku.

    Odstavec 1

    Generally speaking, more money can improve and maintain good family relationships. (tematická veta) The lack of money can lead to various problem in a households. If a family struggles financially, it often struggles emotionally too. (podporná veta) It may be difficult to be happy when you cannot provide your family with experiences and things that others take for granted. For example, a holiday with your family may provide you with strong feelings of togetherness, but holiday cannot be arranged without enough financial resources. (podporná veta)

    Môžeme si všimnúť, že aj ďalšie odstavce majú podobnú štruktúru

    Odstavec 2

    Furthermore, it may be difficult to stay healthy if you suffer financially. Undoubtedly, quality food is more expensive these days and doing sports in a gym or at home may not be cheap either. First of all, healthy lifestyle requires more money whether one likes it or not. Moreover, if one becomes sick they often need to pay for their treatment and pay their common bills at the same time, so money is undeniably important in that case as well.

    Odstavec 3

    On the other hand, money is not always a way to happier life. People who acquire a lot of money too quickly may get arrogant and their relationships may suffer immensely. What is more, busy parents focusing solely on generating money, often do not spend time with their children. As a consequence, these parents often spoil their children by buying them expensive clothes and gadgets. This, however, may not fill their lives with joy all people desire.

    V každom odstavci som hrubo vyznačil tematickú vetu, za ktorou potom nasledujú ďalšie vety, ktorých úlohou je tvrdenie obsiahnuté v tematickej vete podporiť. V odstavcoch som podčiarkol aj „spájacie výrazy“ (linking words), ktoré majú za úlohu informovať čitateľa o tom, čo sa ide v texte udiať. Keď idete uviesť príklad, kontrast, protichodný názor, keď meníte náladu je dobré na to čitateľa upozorniť. Je to ako keď riadite auto. Keď sa blíži zákruta informuje vás o tom príslušná značka, aby ste sa neocitli mimo cesty. Presne to je úloha „linking words“, aby čitateľ stále vedel čo sa v texte udeje. Študenti často hovoria, že „musia“ použiť akési spájacie či signálne slová, no oni majú svoj dôležitý praktický význam a nie sú tam len z povinnosti.

    OK, teraz už ostáva napísať iba záver, ktorý sa do veľkej miery podobá na úvod. To už bude pohoda. Vlastne inými slovami zopakujeme hlavnú myšlienku a v hrubých rysoch zhrnieme čo sme písali v jednotlivých odstavcoch.

    Conclusion

    To sum up, people often treat money as a factor that can ensure happiness. Although it can be detrimental to our character and relationships, it has a potential to strengthen our family bonds, help us remain healthy and thus bring more joy to our lives. Life without money is anything but easy and if you struggle financially those happy moments may be scarce.

    Štruktúra kompozície

    To je všetko. Tu je štruktúra celej kompozície.

    ÚVOD (3-5 viet)

    1. Odstavec

    Hlavná myšlienka na konci úvodu

    JADRO (9-16 viet)

    • Odstavec (3-4 vety)

    Tematická veta

    1. podporná veta
    2. podporná veta
    3. podporná veta (podľa uváženia)
    • Odstavec (3-4 vety)

    Tematická veta

    1. podporná veta
    2. podporná veta
    3. podporná veta (podľa uváženia)
    • Odstavec 3 (3-4 vety)

                Tematická veta

    1. podporná veta
    2. podporná veta
    3. podporná veta

    ZÁVER (3-4 vety)

    V závere teda už len parafrázujeme hlavnú myšlienku a znovu načrtneme prečo si myslíme to čo si myslíme (inšpirujeme sa tematickými vetami jednotlivých odstavcov).

    Ako vidíme, celá kompozícia má hierarchickú štruktúru, z ktorej každý väčší celok sa skladá z menších. Všetko sa odvíja od témy, od tej si odvodíme hlavnú myšlienku, k nej si uvedieme dôvody, ktoré budú vlastne tematickými vetami v odstavcoch, ktoré ďalšími vetami ešte podporíme. Áno chce to trochu cviku, ale je to celkom logické a hlavne takto napísaná kompozícia bude mať hlavu a pätu a ani vy sa nijako extra nenadriete. Sú však aj ďalšie veci na ktoré si treba dať pri písaní kompozície pozor.

    Maturitný sloh z angličtiny – na čo si treba dať pozor

    Kompozícia je často slohový útvar, ktorý vyžaduje zachovanie formality. Z toho dôvodu sa v nej používajú zvyčajne prítomné časy. Ak píšeme rozprávanie používame aj minulý a budúci čas. Pamätajte aj na to, že pri opise deja filmu napríklad v recenzii sa používa čas prítomný, nie ako v slovenčine, kde používame čas minulý.

    Dbajte na to, aby ste používali spájacie a signalizačné slová, čím uľahčíte čítanie vášho slohu. Zoznam najpoužívanejších „linking words“ nájdete nižšie.

    Bežná kompozícia je zvyčajne formálnym slohovým útvarom, to znamená, že  by ste sa mali vyhýbať používaniu akýchkoľvek skrátených tvarov, čiže žiadne doesn't, don‘t, isn't a podobne.

    Pokiaľ sa nejedná vyslovene o opinion essay, kde máte vyjadriť svoj vlastný názor nepoužívajte prvú osobu.

    Snažte sa používať formálnu slovnú zásobu. Keď to veľmi zovšeobecníme dlhšie anglické slová zvyknú byť formálnejšie nakoľko historicky pochádzajú z latinských, gréckych či francúzskych slov. Pôvodne anglosaské slová sú poväčšine kratšie, no aj menej formálne a vhodnejšie skôr na ležérnejšie slohové útvary (impressive vs. great). Vo formálnej kompozícii nepoužívajte frazálne slovesá, ale radšej použite ich jednoslovné ekvivalenty (make up my mind vs. decide).

    Rovnako nepoužívajte rôzne slangové výrazy, ale ani výkričníky, zátvorky, pomlčky a podobné „odvážnejšie“ interpunkčné znamienka. Dbajte však na správne písanie čiarky. V angličtine sa často pred priraďovacími spojkami (na rozdiel od slovenčiny) píše čiarka. Ktoré sú to tie priraďovacie spojky v angličtine? Ľahko si ich zapamätáte podľa mnemonickej skratky FANBOYS (For, And, Nor, But, Or, Yet, So). Ak začínate vetu spojovacím výrazom či kontrastnou príslovkou ako however, furthermore, on the other hand atď je potrebné za ňou písať čiarku. Ak tieto vyjadrovacie prvky použijete v strede vety, je potrebné ich z oboch strán oddeliť čiarkami: This, however, may not fill

    Vyhnite s používaniu rôznych skratiek ako etc, i.e., e.g. a rovnako zoznamov organizovaných v odrážkach.

    Okoreňte svoj sloh na písomnej maturite týmito spojovacími výrazmi

    Tieto spojovacie výrazy sa často vyskytujú na začiatku viet a sú oddelené čiarkou. Vnímajte ich ako dopravné značky pre čitateľa o používajte ich, keď chcete niečo zvýrazniť, zmeniť tón, porovnať niečo alebo uviesť kontrastný názor či príklad. Nepredpokladajte, že váš čitateľ automaticky vie, prečo píšete to čo píšete, treba mu pomôcť so zrozumiteľnosťou vášho textu. A vo formálnom písanom texte na tento účel dobre poslúžia aj „linking words“. Nižšie uvádzam zopár spojovacích výrazov, ktoré môžno nie sú také „otrepané“ a naozaj dodajú vašej eseji šmrnc. Používajte ich samozrejme s rozumom a tak, aby plnili svoju funkciu.

    Agreement, similarity, addition Vyjadrenie súhlasu, podobnosti, dodatku
    in the first place
    in addition
    in the same way
    in the light of sth.
    equally important
    furthermore
    by the same token
    v prvom rade
    okrem toho
    takisto, rovnako
    vo svetle niečoho, z hľadiska niečoho
    rovnako dôležitý
    okrem toho
    z toho istého dôvodu
    Examples, emphasis, supporting sent.Príklady, zdôraznenie, podporné vety
    in other words
    to put it another way
    by all means
    namely
    chiefly
    in particular
    for instance
    important to realize
    point often overlooked
    significantly
    inými slovami
    inak povedané
    každopádne
    menovite
    hlavne
    predovšetkým, najmä
    napríklad
    dôležité si uvedomiť
    často prehliadaný fakt
    významne
    Result, consequenceVýsledok, následok
    for this reason
    and thus
    therefore
    under these circumstances
    as a consequence of sth.
    z toho dôvodu
    a tak
    preto
    za týchto okolností
    v dôsledku niečoho
    Contrast, oppositionKontrast, protichodné tvrdenie
    although it may be true that …
    on the other hand
    be that as it may
    conversely
    nevertheless
    on the contrary
    hoci môže byť pravda, že …
    na druhej strane
    nech už to je akokoľvek
    naopak
    avšak, a predsa
    naopak
    ConclusionZáver
    generally speaking
    all things considered
    in a word
    for the most part
    in essence
    to sum up
    all in all
    by and large
    after all
    všeobecne povedané
    koniec koncov, suma sumárum
    jedným slovom
    poväčšine
    v podstate
    súhrnne
    vcelku, v globáli
    v celku, vo všeobecnosti
    koniec koncov